A szimbológia a szimballein görög igére vezethető vissza, aminek a jelentése: összedobni, összevetni. A szimbolon főnév jelentése ebből következően pedig: összevetés, összehasonlítás. A görögöknél olyan jelekre vonatkozott, amit két ember őrzött magánál összetartozásuk bizonyítékaként: kettétört cseréptányért, gyűrűt, pénzt. Barátok, de kereskedők is használták a szimbolont. Átvitt értelemben lényegi összetartozást jelent, s a szimbólum (latinul) által összekapcsolható az anyagi és a lelki-szellemi világ.
Alapvető igazság, hogy minden mindennel összefügg, de nem söpörhetünk mindent egy óriási szőnyeg alá; értenünk kell azt is, hogy milyen szempont szerint, mennyire közvetlenül vagy közvetetten, és milyen hierarchikus rendben függenek össze.
A szimbólumnak soha nincs csak egy jelentése, és gyakran csupán újabb és újabb asszociációk születnek, ha le akarjuk írni őket. A szimbólumok használata egyidős az emberiséggel, a sziklarajzokon jelentek meg először, egyrészt mint természethű állatábrázolások (vadász-mágia és a totemkultusz céljait szolgálandó), másrészt mint absztrakt geometriai alakzatok: jobb és bal kéz, sematikus női/férfi alakok, sötét/világos jelek. Azt lehet mondani, hogy a szimbolikus gondolkozás megelőzte a logikait. Az álom (a tudatalatti) nyelve pedig ma is szimbolikus.
A mítoszok is általános és speciális szimbólumokkal dolgoznak. Ősi és általános szimbólum a kereszt és az ötágú csillag. Előfordultak az i.e 4. évezred első történelmi emlékein, az amerikai indiánok rajzain, de megtalálhatjuk sok állam címerében, sőt az amerikai védelmi minisztériumot, a Pentagont is ötszög alakúra építették. Az ötágú csillag függőlegesre állítva az embert ábrázolja, mint összekötőt az ég és a Föld között. A tökéletes ember, önazonosság tudat, önbizalom, individualitás jelképe.
A mágia és a mítosz kora után a vallások és a művészetek őrizték a szimbólumokat, tudományos szinten pedig ma a pszichológia és a néprajz foglalkozik velük.
Többé vagy kevésbé általános érvényű szimbólum még:
- Jin-jang: róla már írtam; ez a két, egymást kiegészítő természeti erő egyensúlyának a jelképe.
- Pont: egység, Isten, állandóság, tér és időnélküliség, Univerzum.
- Kör: az ég szimbóluma, de az örök áramlásé is, mert a körnek nincs se kezdete, se vége. A szellemiséget, az egységet, az eredeti tökéletességet, a harmóniát jelképezi.
- Felfele mutató háromszög: a hármasegység jele, a tűz, Isten és a Szellem felé való törekvés, konkrét teremtő erő, templom és piramis jelkép.
- Lefele mutató háromszög: a víz, az anyagba törekvés jele.
- Négyszög: a föld, az anyag és az állandóság jelképe.
- Kör a négyszögben: az ég és a föld egyesülése.
- Ötszög: mindent támogat, ami alkotó jellegű, és aminek fenn kell maradnia
- Hatágú csillag: kozmikus egyensúly jelképe, ugyanolyan erős védő hatással rendelkezik, akár a hatszög.
- Nyolcszög: akár a Ji Csing és a bágua, összhangot sugároz. Megtalálható még itt-ott régi padlóburkolatokon vagy mennyezeteken. Szerencsehozónak tekintik.
Azonban a jelképek általános szemléletét mindig ki kell egészíteni a saját, személyes, intuitív vonatkozással. Vagyis meg kell tanulnunk, mit jelent a szimbólum általában, s ki kell deríteni, hogy mit jelent az egyénnek, hogy mit társít valamely jelképhez, milyen képet idéz fel a lelki szemei előtt, milyen érzéseket köt hozzá és ezekre milyen testi válaszokat ad.
Vegyük például egy szívet ábrázoló képet, vagy tárgyat. A szív mindig a szeretetet, a boldogságot, a tetterőt, az elkötelezettséget, a lelkesedést, a beteljesülést szimbolizálja. Jelképekben gondolkodó tudatalattink meleg érzéssel válaszol a jelre. De ha valaki szívbeteg elképzelhető, hogy nem akar ilyen jelképekkel szembesülni az otthonában. Pedig pont arra kéne emlékeztetnie ezt az embert, hogy ne keményítse meg a szívét, legyen több öröm, szeretet, türelem az életében.
Azzal, hogy elhelyezünk egy szimbólumot a lakásunkban, munkahelyünkön kézzelfoghatóvá tesszük a gondolatot. Nem csak fejben emlékeztetjük magunkat valamire, hanem állandóan szól hozzánk, figyelmeztet. Fejleszthetjük tudatosságunkat, kifejezhetjük magunkat általuk, és segíthetnek lelki feszültségeink oldásában. A feng shui gyakorlati alkalmazásakor is találkozunk szimbolikus tárgyakkal, amelyek a bagua életterületeivel állnak kapcsolatban.
Fontos, hogy megismerjük rejtett üzeneteiket, különben a tudatlanul kihelyezett tárgyak egyáltalán nem támogatják céljaink elérését. Amit még fontosnak tartok megemlíteni, hogy egyáltalán nem kell a távol-keleti kultúra szimbolikus tárgyait alkalmaznunk, kivéve, ha valakinek erős a kötődése ehhez a kultúrához; természetesebb és célravezetőbb, ha a saját kultúrkörünk szimbolikus tárgyaival díszítjük, energetizáljuk otthonunkat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése